Ekonomická rozvaha

Když už jste si rozvážili, že chcete do této prokleté doby a svinstva v celém světě přivést další oběť bezohledné tržní globalizované společnosti, pak je taky dobře vědět, co to bude stát. Vezměme si jen jeden jediný příklad. Soustřeďme se jen na jednorázové, či látkové pleny. Proč je rozlišujeme? Protože náklady jsou v obou případech různé.

Počítejme

Jednorázovky stojí řekněme kolem 5,- Kč za kus, spotřeba na den je za prvních cca šest měsíců přibližně 6-8 plen, tedy asi do 40,-Kč na den. „Prací“ typ zainvestujeme cca pěti tisíci jednorázově a každý měsíc propereme průměrně cca 3oo,- Kč. Půlrok je tedy u jednorázovek řekněme za 7000,- a prací typ cca za 6800,-. Naprosto srovnatelné, ale u jednorázovek ušetříme čas a námahu při praní. Naproti tomu vyprodukujeme spoustu odpadu, který se musí odvézt na skládky. Ale to je jedno. Jenže dítě nosí mezi nožičkama „zachycovače fekálií“ někdy dva, někdy i dva a půl roku. Takže si ten půlrok znásobte a najednou se ekonomicky dostaneme někam úplně jinam, že? Protože prvotní investice se už další půlrok u trvalých druhů neopakuje, pouze vynakládáme prostředky na praní.(Pozor! Dnes už se nežehlí!) Naproti tomu „jednorázovky“ kupujeme stále dokola.

Ekonomická rozvaha
3 (60%)1
4-728x90.gif